Polecamy również
Spotkania grupowe
Znajomi online
Brak znajomych online.
13 gru 2015
Kreatyna - popularny suplement

Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. To substancja podobna do białek, zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny.


Niewielkie ilości kreatyny znajdują się w ludzkim organizmie, ponieważ jest ona stałym składnikiem tkanki mięśniowej i odgrywa zasadniczą rolę w przemianach chemicznych powodujących skurcz mięśniowy. Niewielkie ilości kreatyny możemy znaleźć także na przykład w wieprzowinie.

Wbrew krążącym opiniom, kreatyna nie jest sterydem lecz odżywką (suplementem).Według częstych zaleceń wielu doświadczonych trenerów kreatynę najlepiej stosować po minimum 6 miesiącach treningów. Nie zaleca się stosowania kreatyny poniżej 16 roku życia.

Używanie kreatyny jako suplementu powoduje:

- zwiększa naszą wagę poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Dochodzi do zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu co z kolei powoduje iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki odbierana jest przez organizm jako sygnał anaboliczny co z kolei pobudza mięśnie do przyrostu masy. Dzięki kreatynie można zwiększyć masę mięśniową nawet o 4-7kg,
- zwiększa siłę (przeciętnie o 10-15%),
- zwiększa odporność na ból,
- ogranicza powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach (zakwasy).

Podczas stosowania kreatyny musimy pamiętać o piciu dużych ilości wody, wiąże ona wodę w komórce i zwiększa jej objętość.

Podczas zażywania kreatyny powinniśmy pamiętać aby nie spożywać:

- kofeiny - (można spożywać dopiero po 4 godzinach od zażycia kreatyny),
- alkoholu - ponieważ odwadnia organizm,
- tłuszczu - ponieważ utrudnia wchłanianie kreatyny.

Dawkowanie kreatyny:

kreatyna

Kreatynę należy spożywać zawsze na pusty żołądek, rozpuszczoną w wodzie albo w soku. Podczas jednego cyklu powinno się spożywać kreatynę przez ok 6 tygodni. W dniach podczas których mamy trening najlepiej jest spożyć 5g kreatyny tuż po przebudzeniu. Drugą porcję również 5g należy spożyć tuż po treningu. Podczas dni bez treningu należy spożyć 3g kreatyny tuż po przebudzeniu i 3g kreatyny w połowie dnia, najlepiej 2 godziny po obiedzie.

Powinniśmy również pamiętać, organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić więcej niż ok 10g kreatyny na dobę.

Kreatynę należy przechowywać w suchym miejscu (w pomieszczeniu o niskiej wilgotności) w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Kreatynę należy chronić przed wilgocią ponieważ pod wpływem wody przekształca się w nieaktywną formę - kreatyninę. Jeżeli znajdziesz twarde grudki w kreatynie to znaczy, że była źle przechowywana i nie nadaj się już do spożycia.

Komentarzy: 0
Dołącz do Cooking VAN
Partner do wspólnego...
Brak.
Ostatnio dołączyli
Zdjęcie profilowe użytkownika
Agnieszka
Radom
jazda na rowerze, kino, basen, nordic walking, spacer z psem, ognisko, grill,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Magda
Szczecin
kino, basen, bieganie, nauka tańca, aerobik, spacer, koncert,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Marcin
Katowice
jazda na rowerze, bieganie, koncert, wspinaczka, wędrowanie, ognisko, grill, gry planszowe,