Polecamy również
Spotkania grupowe
Znajomi online
Brak znajomych online.
19 kwi 2016
3 sposoby na wzmocnienie poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości stanowi o naszej tożsamości, podejmowanych wyborach a także o jakości relacji z ludźmi, którymi się otaczamy. Mocne, ugruntowane przekonanie o własnej wartości jest niezbędne, aby żyć szczęśliwie.

Nie każdy z nas jednak został wyposażony w zdrową pewność siebie. Na skutek wychowania, toksycznych relacji czy różnych doświadczeń życiowych, nasze poczucie własnej wartości może być zachwiane. Jak zatem je wzmocnić? Przestawiamy trzy sposoby

1. Znaj swoje sukcesy i talenty

Poznanie i świadomość własnych zalet i sukcesów to klucz do pracy nad poprawą poczucia własnej wartości. Jeżeli wciąż masz problem z określeniem własnych zalet – usiądź i napisz 10 pozytywnych zdań na swój temat, a także sytuacji, które to potwierdzają, np: "Jestem bardzo spostrzegawcza. Na zebraniach w pracy to ja najszybciej łączę ze sobą fakty." Mogą to też być opisane własne sukcesy np. "Mam talent aktorski. W szkole to ja zawsze mnie wybierano, abym recytowała wiersze na apelach.". Jak widzisz mogą to być rzeczy z przeszłości nawet dość odległej, jednak muszą to być sytuacje w których byłaś szczęśliwa, podekscytowana, dumna z siebie, pewna siebie, słowem czułaś się ważna i doceniana.

Nie wyrzucaj tego co napisałaś. Noś to ze sobą w portfelu albo powieś w widocznym miejscu i często (przynajmniej raz dziennie) czytaj te punkty, przypominając sobie wymienione sytuacje.

2. Medytuj z uśmiechem

To proste ćwiczenie, które warto cyklicznie powtarzać – zwłaszcza jeżeli mamy kiepski nastrój. Aby je wykonać wystarczy usiąść wygodnie, wyprostować plecy. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie siedząc na krześle, opierając swobodnie ręce na kolanach, i z przyległymi do podłoża stopami (buty na obcasie zdejmij). Zamknij oczy, wykonaj kilka oddechów, pozwól aby oddech unormował się, aby myśli zwolniły. Następnie wyobraź sobie uśmiech, poszukaj tego uśmiechu w głębi siebie – już samo wyobrażenie sprawi, że będzie ci cieplej na sercu, a twarz zacznie się rozluźniać. Teraz powoli pozwalaj sobie na uśmiech – od delikatnego i nieśmiałego, po otwarty i pełny uśmiech, który rozpływa się na twojej twarzy. Wyobraź sobie, że ten uśmiech rozchodzi na twoje gardło, na szyję, na płuca, aż dociera do serca. Rozciągaj uczucie szczęścia na całe ciało – zwłaszcza niech dociera do miejsc, które wymagają koncentracji.

3. Dokończ zdania...

To ćwiczenie wykonaj z zaufaną ci osobą, np. przyjaciółką, mężem, mamą. Niech każde z was na kartce napisze początek pozytywnego zdania, np:

- "Najbardziej lubię w sobie to, że.... "
- "Prosta przyjemność to dla mnie....."
- "Gdy byłam dzieckiem, największą frajdę sprawiało mi...."

Później zamieńcie się kartkami, tak aby każde z was dopisywało swoje odpowiedzi, do zdań zaczętych przez drugą osobę. Piszcie szybko, pierwsze skojarzenia, to co przychodzi wam od razu na myśl. Wypełnione zdania mogą potem posłużyć do ciekawej dyskusji i wzbudzić pozytywne emocje.

Warto także poprosić zaufają osobę, by dokończyła zdania na TWÓJ temat np:

- "Najbardziej lubię w Kasi to, że.... "
- "Trzy wspaniałe cechy, które uwielbiam w Kasi to...."
- "Kasia jest ekspertem w....."
- "Kasia doskonale sobie radzi w...."

I tak dalej. Oczywiście zamiast "Kasia" wstaw swoje imię. Zdania na swój temat, które najbardziej ci się podobają możesz powiesić w widocznym miejscu i czuć się wyjątkowa i ważna za każdym razem gdy będziesz na to patrzeć. Taka dawka podbudowania siebie może się okazać szczególnie przydatna w stresującym dniu, czy kiedy będziesz miała gorszy nastrój.

Komentarzy: 0
Dołącz do Cooking VAN
Partner do wspólnego...
Brak.
Ostatnio dołączyli
Zdjęcie profilowe użytkownika
Robert
Wrocław
jazda na rowerze, jazda motocyklem,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Tomasz
Zabrze
jazda na rowerze, bieganie, rolki, piłka nożna, badminton, wędkowanie,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Sandra
Wrocław
kino, basen, siłownia, kręgle, bieganie, nauka tańca, rolki, spacer z psem, fotografowanie, fitness,