Polecamy również
Spotkania grupowe
Znajomi online
Brak znajomych online.
12 sie 2016
5 miejsc w których najlepiej obserwować deszcz perseidów

Noc z 12 na 13 sierpnia warto spędzić poza miastem. Właśnie wtedy będzie najlepiej widoczne niezwykłe zjawisko astronomiczne – rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami.

Tegoroczne obserwacje mają szczególne znaczenie dla miłośników astronomii, ponieważ Perseidów będzie nawet dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Podpowiadamy gdzie najlepiej wpatrywać się w niebo!

Co roku na przełomie lipca i sierpnia mieszkańcy całej Polski mają okazję oglądać deszcz meteorów. W te wakacje Perseidy możemy podziwiać pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, ale największa ich liczba spadnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy niebo rozświetli nawet 150 spadających gwiazd na godzinę, czyli nawet dwukrotnie więcej niż można dostrzec zazwyczaj! Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce 7 lat temu.

Oczywiście to, jak wiele uda się ich zobaczyć, zależy w dużej mierze od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji – im mniej świateł miasta będzie naokoło, tym większa szansa na naliczenie dużej ilości spadających gwiazd. Dlatego, tę szczególną noc w roku, warto spędzić z dala od wielkich metropolii, np. w Bieszczadach lub na Mazurach. To właśnie w tych rejonach, ze względu na ich niski poziom zaludnienia, praktycznie nie występuje charakterystyczna dla miast łuna świetlna, utrudniająca dostrzeżenie Perseidów.

1. Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie

- Im bardziej kameralna i ustronna miejscowość, tym trudniej o dostępność miejsc - radzi Karolina Solis, Marketing Manager portalu Nocleg.pl - W okolicach Bieszczad dużą popularnością cieszą się miejsca noclegowe w rejonie jeziora Solińskiego, np. w Polańczyku, Bukowcu czy samej Solinie.

2. Rzepedź

Rzepedź

- Osoby poszukujące większego spokoju z pewnością docenią niewielką miejscowość Rzepedź, położoną w gminie Komańcza - poleca Karolina Solis.

3. Jezioro Mamry

Jezioro Mamry

To jezioro na północy Mazur, niebo nie jest tu zanieczyszczone światłem. Pogodna sierpniowa noc nad Mamrami to idealna okazja do obserwowania gwiazd!

4. Jezioro Święcajty

Jezioro Mamry

Tu szczególnie polecamy Ogonki, jeden ze znanych mazurskich portów. W przeciwieństwie do Gizycka czy Mikołajek nie jest on zadeptany przez turystów, nie ma nad nim także łuny świateł. To dobre miejsce do spokojnej obserwacji.

5. Warszawa

Jezioro Mamry

Jak to? W dużym mieście, które co noc emituje tyle światła, że praktycznie nie ma jak obserwować nieba?

Tu zaskoczenie. W tym roku w Warszawie Zarząd Dróg Miejskich zadecydował o wyłączeniu w nocy, między 12 a 13 sierpnia, iluminacji mostów Śląsko-Dąbrowskiego, Świętokrzyskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na stadionie PGE Narodowy.

Zatem jeśli nie możecie wyjechać może warto po prostu wybrać się wieczorem na spacer nad Wisłe?

Komentarzy: 0
Dołącz do Cooking VAN
Partner do wspólnego...
Brak.
Ostatnio dołączyli
Zdjęcie profilowe użytkownika
Tomasz
Zabrze
jazda na rowerze, bieganie, rolki, piłka nożna, badminton, wędkowanie,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Adam
Poznań
Zdjęcie profilowe użytkownika
Stanisław
Nowy Sącz
siłownia, bieganie,