Polecamy również
Spotkania grupowe
Znajomi online
Brak znajomych online.
29 wrz 2016
Już jutro rusza festiwal Ciało/Umysł
Miasto: Warszawa

Weekend premier na początek. Zobaczymy „Sideways Rain”, godzinę czystej choreografii, oraz „Audycję V – 2016”, zmysłowy spektakl o rozmachu opery. To już 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł.

„Sideways Rain” to międzynarodowy projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho przygotowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Na inaugurację festiwalu, w piątek 30 września o godz. 21.00 w Teatrze Studio, odbędzie się polska premiera tego przedstawienia. Będzie można zobaczyć je również w sobotę 1 października o godz. 18.00 (również w Teatrze Studio), a po spektaklu zaplanowano spotkanie z Guilherme Botelho.


W „Sideways Rain” każdy z 15 tancerzy przemierza przez 60 minut 10 kilometrów – to więcej niż piłkarz w trakcie meczu. – Energia i dynamika, czyli sama esencja ruchu, są jedyną treścią tego spektaklu. Formę tworzy tylko cicha, minimalistyczna muzyka i stonowane światło. Dlatego będzie to godzina czystej choreografii, swego rodzaju mantra – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

Drugim wydarzeniem weekendu otwarcia festiwalu Ciało/Umysł będzie premiera „Audycji V - 2016” Kai Kołodziejczyk. Odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 20.30 w CSW Zamek Ujazdowski. W tym przedstawieniu choreografka wykorzystała różnorodne środki ekspresji, w tym interaktywne animacje reagujące na dźwięk i ruch, techniki somatyczne, światła stroboskopowe, elementy sztuk wizualnych, muzykę tworzą gwizdki, okaryny czy syreny, a wydarzenia komentuje chór. – To widowisko przygotowane z rozmachem. Można je nazwać metaoperą ze względu na zaangażowanie najnowszych technologii oraz rozbudowane formy interakcji między performerami a widownią. Efekt jest piorunujący. Publiczność powinna się przygotować na zupełnie nowe doznania, w tym także zmysłowe – podkreśla Edyta Kozak.

Już jutro rusza festiwal Ciało/Umysł

„Audycja V – 2016” jest przedstawieniem niezwykłym również dlatego, że to pierwsza inscenizacja awangardowego, wokalno-instrumentalno-scenicznego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., z tekstami Sławomira Mrożka, Jacka Bierezina i Zbigniewa Doleckiego. Przedstawienie „Audycja V – 2016” będzie można zobaczyć również w niedzielę 2 października, o godz. 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z Kają Kołodziejczyk. Od 5 października Ciało/Umysł przenosi się do Nowego Teatru. Festiwal potrwa do 8 października. W programie znalazło się łącznie 9 spektakli, spotkanie z każdym z ich twórców, a także ciekawe wydarzenia towarzyszące, w tym, na zakończenie festiwalu, całonocny maraton tańca Go! Go! Dance w Nowym Teatrze (z udziałem artystów i publiczności). W ramach festiwalu będzie działała także mediateka (od 5 października w Nowym Teatrze).

20 lat i 15 edycji festiwalu Ciało/Umysł

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik tańca współczesnego, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. – 20 lat festiwalu jak w soczewce ogniskuje w sobie wszystkie zmiany, nowości i trendy w tańcu współczesnym, który w tym czasie bardzo dynamicznie się zmieniał i rozwijał. Znakiem rozpoznawczym naszego festiwalu jest to, że zawsze pokazywaliśmy nieoczywiste spektakle, często nie mające swojej ustalonej kategorii. Szliśmy pod prąd tendencji i przyzwyczajeń. Dla nas taniec to sztuka, która wywodzi się z języka ruchu i współgra z różnymi dziedzinami, używa żywej scenografii, multimediów, a nawet współtworzy muzykę. Dlatego można powiedzieć, że wpisujemy taniec współczesny w główny nurt sztuki współczesnej – opowiada Edyta Kozak.

Już jutro rusza festiwal Ciało/Umysł

W tym roku odbywa się już 15. edycja festiwalu Ciało/Umysł. Pierwsza miała miejsce w 1995 roku i było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. W ramach dotychczasowych edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 20 tys. widzów.

Bilety można nabyć poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Są dostępne również w Teatrze Studio oraz Nowym Teatrze, a na godzinę przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.Komentarzy: 0
Dołącz do Cooking VAN
Partner do wspólnego...
Brak.
Ostatnio dołączyli
Zdjęcie profilowe użytkownika
Robert
Wrocław
jazda na rowerze, jazda motocyklem,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Agata
Nowy Dwór Mazowiecki
jazda na rowerze, kino, siłownia, teatr, spacer, nordic walking, koncert, kawa, herbata, ognisko, grill, gry planszowe,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Robert
Warszawa
jazda na rowerze, bieganie,