Polecamy również
Spotkania grupowe
Znajomi online
Brak znajomych online.
12 paź 2016
Ciało/Umysł 2016 w liczbach

10 dni, 9 spektakli, 6 spotkań z twórcami, 2 niezwykłe premiery, liczne wydarzenia towarzyszące i prawie 2000 widzów. Festiwal Ciało/Umysł podsumowuje 15. edycję, która w tym roku odbyła się na 3 warszawskich scenach.

Festiwal Ciało/Umysł już po raz 15. zaprezentował najciekawsze nurty, trendy i techniki tańca współczesnego, a także ukazał nowe tendencje w choreografii. W ciągu 10 dni blisko 80 artystów zaprezentowało 9 spektakli. Występowali na 3 warszawskich scenach: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Teatrze Studio i po raz pierwszy w historii festiwalu w Nowym Teatrze. W sumie festiwal zgromadził prawie 2000 widzów.

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

Motywem przewodnim tegorocznej edycji był pęd nowoczesnego świata, który – jak zauważają twórcy - jest coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. - Spektakle, które wybraliśmy, stworzyły okazję i miejsce, by się zatrzymać, dały czas na skupienie, zainspirowały do refleksji. Chcieliśmy sprowokować do myślenia i po tych 10 dniach mogę śmiało stwierdzić, że nam się to udało. Pokazaliśmy, jak bogatą w środki wyrazu sztuką jest taniec i jak wiele można pokazać za jego pomocą – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

Ciało/Umysł

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należy zaliczyć dwa premierowe spektakle. Pierwszy z nich, „Sideways Rain”, to projekt brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho, z udziałem tancerzy ze szwajcarskiego zespołu Alias, Kieleckiego Teatru Tańca i polskich tancerzy niezależnych. Każdy z nich przemierzył w czasie 2 spektakli 20 km. Drugą premierą była „Audycja V - 2016” Kai Kołodziejczyk - pierwsza inscenizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., z choreografią czerpiącą z najnowszych możliwości technologicznych. Festiwal zakończył się w niedzielę rano, po 12 godzinach nieprzerwanego tańca, w którym - w ramach projektu ,,Go! Go! Dance!” - uczestniczyli i artyści, i widzowie. Wcześniej na scenie Nowego Teatru publiczność zobaczyła spektakl „Dziewiąta” - przejmującą wizję szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena w tle.

Setki płyt i książek

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

15. edycji towarzyszyły liczne wydarzenia dodatkowe. Oprócz spektakularnego maratonu tańca „Go! Go! Dance!” i trzech innych performansów, festiwal uzupełniło 6 spotkań z twórcami i wystawa plakatów z poprzednich edycji festiwalu. W ramach tegorocznej edycji Ciało/Umysł działała specjalna mediateka z ponad 250 książkami, magazynami z dziedziny tańca, jak również ponad 500 płytami DVD oraz archiwalnymi kasetami VHS z wcześniejszych edycji festiwalu. Po zakończonym festiwalu Fundacja Ciało/Umysł zasoby mediateki przekazała Instytutowi Muzyki i Tańca.

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

Dużą popularnością cieszył się projekt „Daj się sfotografować” - Marta Ankiersztejn przez 4 kolejne dni w Nowym Teatrze realizowała eksperymentalne sesje fotograficzne z tańcem w roli głównej. W ramach festiwalu odbył się również specjalny przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Mr. Gaga" Tomera Heymanna o Ohadzie Naharinie, dyrektorze artystycznym słynnego Batsheva Dance Company, który stworzył własny język tańca.

20 lat o tańcu

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

Pierwsza edycja festiwalu Ciało/Umysł odbyła się w lipcu 1995 roku pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku festiwal organizowany jest już co roku. W ciągu 15 edycji festiwalu w ponad 30 miejscach stolicy odbyło się blisko 300 spektakli i wydarzeń, które obejrzało ponad 20 tysięcy widzów.

Ciało/Umysł 2016 w liczbach

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Aktivist, Culture.pl, Didaskalia, E-teatr.pl, LAVIE, Radio Dla Ciebie, taniecPOLSKA.pl, Teatrdlawas.pl, TVP Kultura.

Partnerzy Festiwalu: Open Latitudes, Eventim, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Współorganizatorem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Ciało/Umysł jest Nowy Teatr w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Teatr Studio.

Komentarzy: 0
Dołącz do Cooking VAN
Partner do wspólnego...
Brak.
Ostatnio dołączyli
Zdjęcie profilowe użytkownika
Darek
Jastrzębie-Zdrój
jazda na rowerze, kino, basen, siłownia, bilard, spacer z psem, tenis stołowy, sporty walki, narty, snowboard,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Slawomir
Września
kino, siłownia, bieganie, paintball, koncert, tenis, kawa, herbata, imprezowanie,
Zdjęcie profilowe użytkownika
Karolina
Lublin
jazda na rowerze, rolki, wędrowanie, sporty walki,